משלוח חינם עד הבית בהזמנה מעל 250 ש"ח

למה כדאי לצרוך מזון אורגני

למה כדאי לצרוך מזון אורגני

למה כדאי לצרוך מזון אורגני

מהו מזון ארגני?

מזונות ממקור אורגני הם כל המזונות שגדלו בשיטה חקלאית שאינה מסתייעת בחומרים כימיים המשמשים: להדברה, דישון, חיטוי, הזנת בעלי חיים וכו', כפי שנהוג בחקלאות התעשייתית המודרנית.

מי קובע אם זה אורגני או לא?

כל מדינה קובעת את התקנים האורגניים שלה, באילו חומרים מותר ואסור להשתמש, באילו כמויות אם בכלל מותר וחוקים של סחר הוגן. גם בישראל קיים החוק להסדרת תוצרת אורגנית משנת 2005 המגדיר את המותר והאסור. קיימות בישראל שלוש חברות המפקחות על ביצוע התקנות בחוק על ידי ביצוע בדיקות מעבדה למוצרים ופיקוח על כל תהליך הייצור.

אז האם כדאי לצרוך מזון אורגני?

נתחיל דווקא מהשלילי, השם מזון אורגני נותן את ההרגשה כי אנחנו אוכלים ומכניסים לגוף משהו בריא, אך לא בהכרח. מזון אורגני הוא, כפי שנכתב למעלה, פשוט מזון שביצורו לא השתמשו בחומרים כימיקלים מסוימים, עדיין כל מוצר מזון אורגני יכול להכיל כמויות גדולות של: שומנים, סוכרים, חומרי טעם וריח, להיות בעל ערך גליקמי גבוה או כמות כולסטרול גבוה וכו'. העובדה שהמזון הוא אורגני לא הופכת אותו בהכרח לבריא.

כמו כן לא בהכרח מזונות אורגניים יכילו ריכוז גבוה יותר של ויטמינים מינרלים וחומרי הזנה לגוף.

אז מהם היתרונות?

במחקר שנערך ב2014 נמצא כי מזונות שאינם אורגנים מכילים חומרי הדברה ברמה של פי 400% ממוצרים אורגניים מקבילים, כלומר צריכת תוצרת שאינה אורגנית פשוט מכניסה לגוף שלנו רעלים וחומרי הדברה מסוכנים שאינם נמצאים במזון האורגני. מומחים שונים מייחסים לכמות חומרי ההדברה והכימיקלים במזון מגוון של בעיות בריאות המתגברות ונמצאות בעלייה בעולם המערבי החל מהקרחה, ירידה בפריון, אוטיזם, סרטן וכו'.

לעתים כדי להצליח במטרה מסוימת ובמקרה הזה לשמור על הבריאות, יותר חשוב לדעת מה לא לעשות ובמקרה הזה לא להכניס לגופנו חומרים וכימיקלים רעילים. כמו שאומר הסיפור על האיכר הזקן שאמר "תגיד לי היכן אני עומד למות ואדע לא להגיע לשם לעולם" אכילת חומרי הדברה וכימיקלים מזיקה לגופנו וכנראה גורמת לנזקים שהרפואה המודרנית בכללה אינה מודעת ואינה מעוניינת למדוד את השפעתה כלל.

היתרונות הסביבתיים

נכון שמזון אורגני יכול להיות יקר יותר ממזון רגיל, אך בטווח הארוך, תועלתו לכדור הארץ גדולה בהרבה מההפרש הקטן במחיר שנשלם בסופר. נתחיל מכך שייצור הדשנים, הרעלים והכימיקלים השונים גורם לזיהום סביבתי במקום הייצור ולתחלואה אפילו בקרב מי שעובד ומייצר אותו. נמשיך  בכך שהשימוש בחומרים אלה מחלחל ומזהם את האדמה ואת המים שאנו שותים ובסוף גם את האוויר שאנו נושמים, ואת המחירים האלה כולנו משלמים, ומשלמים ביוקר. אנחנו אולי לא מרגישים את זה באופן מיידי כשאנו עומדים בתור בקופה בסופר אבל בטווח הארוך בריאותנו ובריאות ילדנו והעולם שבוא אנו חיים נפגעים.

 

מוצרי מזון אורגניים במבצע

  


השאירו תגובה