משלוח חינם עד הבית בהזמנה מעל 250 ש"ח

ליפוזו..מה? כל מה שרציתם לדעת על תוספי תזונה ליפוזומלים

ליפוזו..מה? כל מה שרציתם לדעת על תוספי תזונה ליפוזומלים

עולם תוספי התזונה והתרופות מתפתח ללא הרף, מחקרים רבים נעשים ואיתם מתגלות טכניקות חדישות של ייצור, שימור וייעול ספיגת הרכיבים והארכת חיי המדף שלהם. אחת הטכניקות החדישות בעולם תוספי המזון היא הטכניקה הליפוזומלית. שמענו עליה רבות בעיקר בהקשר של ויטמין C וכיום יש מגוון רחב יותר של תוספי מזון ליפוזומלים, מבוססים נוזל או אבקה. מה מיוחד בטכניקה הליפוזומלית? ומה היתרונות בתוסף ליפוזומלי?

 הסבר מדעי בגובה העיניים

בשורה התחתונה, הליפוזום הוא פשוט טכניקה שמאפשרת לאיזשהו חומר פעיל (לדוגמא: תוסף מזון כמו ויטמין C או ברזל,  תרופה כמו תרופה כימותרפית או אנטיביוטית, או רכיב המשמש לחיסון) לנוע ולהישמר כמסיס גם במים וגם בשמן. הליפוזום הוא מבנה הנראה כמו כדורית, ומשמש כנשא של החומר הפעיל, בזכות היכולת שלו לנוע ולהיספג גם בסביבה מימית וגם בסביבה שומנית החומר הפעיל נשמר בתנאים אופטימיים ו"מגיע ליעד" בשלמותו, מה שמאפשר ספיגה הרבה יותר טובה וגבוהה שלו.

למה צריך שהחומר הפעיל ינוע בסביבה מימית וגם בסביבה שומנית?

כי מערכת העיכול למשל, היא מימית. ולא סתם מימית, אלא חלקים במערכת העיכול מכילים סביבה בעלת חומצית גבוהה, שנועדה לפרק מזון, וכאשר התוסף או התרופה רוצים לנוע בתוך חלקי המעיים, הם צריכים לשרוד את החומציות הגבוהה, ועדיין לשמור על החומר הפעיל. כדורית הליפוזום עוטפת ומגנה על החומר הפעיל כך שהיא נעה בתוך המעיים ובסביבה החומצית ושומרת על החומר הפעיל שלא יפגע ויגיע ליעד.

התאים לעומת זאת, מורכבים מחלק שנקרא ממברנה, או בעברית "קרום התא". הממברנות הם שכבה שומנית וכדי שחומר יחדור דרכם הוא צריך להיות מסיס בשמן. היכולת של הליפוזום לחדור לתוך הממברנות היא בזכות המבנה שלו, שמסיס בשמן ודומה במעט למבנה הטבעי של הממברנה. כך הליפוזום מצליח לשאת את החומר הפעיל שבתוכו ולשמור עליו, גם בסביבה מימית, גם בסביבה חומצית וגם דרך הממברנות השומניות.

בעצם, התפקיד של הליפוזום הוא גם להיות נשא וגם להיות חומת מגן, ששומרת על החומר הפעיל.

המשמעות היא, שכשאר נוטלים תוסף תזונה או תרופה בעלת מבנה ליפוזומלי- צריך לכאורה ליטול פחות חומר, כי הספיגה הרבה יותר טובה ואין חומר פעיל ש"הולך לאיבוד" או נהרס בתהליך העיכול.

 אם כך, מולקולה ליפוזומלית היא מולקולה כדורית קטנה, שמשמשת גם לנשיאת תרופות, כגון תרופות כימותרפיות, תרופות אנטי דלקתיות, אנטי פטריתיות או אנטיביוטיקה וגם משמשת לנשיאת תוספי תזונה, כמו ויטמין C וגם אבץ, מגנזיום, ויטמין 12B וברזל.

 מה חשוב לבדוק במוצר ליפוזומלי?

חשוב לבדוק על ההרכב הליפוזומלי- האם הוא יציב. לעיתים יש שימוש בחומרים שאינם טבעיים כגון הכימיקל PEG וחומרים נוספים, לצורך שימור המולקולה הליפוזומלית. לשימוש של כימיקלים יש חסרונות רבים והמבנה אינו יציב ואינו יעיל. מוצר ליפוזומלי איכותי ישתמש ברכיבים איכותיים ובחומרים טבעיים לצורך יצירת ליפוזום יציב. לדוגמא פוספוליפיד -כולין הוא חומר גלם טבעי המשמש ליצירת ליפוזום יציב.

שאלה נוספת- האם יש שימוש בהנדסה גנטית? לופוזום איכותי יכול להתקיים ללא שימוש בהנדסה גנטית.

מדדים נוספים שמעידים על איכות המוצר הם: כמות הליפוזום (ככול שהיא גבוהה – זה יותר איכותי) גודל הליפוזום (ככול שהליפוזום יותר קטן זה מעיד על איכות גבוהה יותר) והמבנה שלו- האם הוא שלם או שבור\ פגום.

 ויש גם ליפוזום יבש! תוסף תזונה ליפוזומלי באבקה.

המוצר הליפוזומלי הוא מאוד עדין ורגיש, וחשוב לוודא שהוא נשמר בתנאים מתאימים כמו קירור על מנת שלא יתחמצן או יתקלקל. מוצר ליפוזומלי על בסיס מים מחייב שמירה בקירור ויש לו חיי מדף לא ארוכים, מרגע הפתיחה.

פה טמון יתרון למוצרים ליפוזומלים המבוססים אבקה, ולא נוזל.

מוצר ליפוזומלי באבקה נשמר לאורך זמן רב יותר ואינו מחייב קירור בשום שלב.

כאן יש חידוש נוסף לטכניקה הליפוזומלית, מאחר ובעצם הליפוזום הוא "ליפוזום רדום" שאינו מכיל מים, אבל ברגע שהוא בא במגע עם מים הוא "מתעורר" ויש לו את היכולת לנוע ולהישמר בסביבה המימית. אך עד למפגש עם הסביבה המימית, מדובר בחומר "יבש" שהוא הרבה יותר יציב, הסיכוי שהוא יתקלקל קטן, אין צורך לשמור בקירור וחיי המדף שלו ארוכים.


למעבר לרכישת תוספי תזונה ליפוזומלים


השאירו תגובה